INSPIRACJE ARCHITEKTURA RENOWACJE PORADY | 2022-06-13 09:03:10

Ukryte koszty remontu - jak je ograniczyć?

Decydując się na remont czy renowację, nie zawsze mamy świadomość, że możemy nie zmieścić się w założonym budżecie ze względu na ukryte koszty. Podpowiadamy, co można zrobić, żeby ograniczyć je do minimum.

Chcąc zniwelować ukryte koszty pojawiające się podczas remontu, wybieraj materiały trwałe i podatne na łatwą i niedrogą konserwację. Pamiętaj, aby do kosztów zakupu surowców doliczyć robociznę i opłatę za transport, a w przypadku przebudowy także koszt utylizacji i ewentualnej częściowej rozbiórki. W przypadku budynków, w których pojawił się problem wilgoci, należy doliczyć koszt związany z osuszeniem murów. W takim przypadku, niezależnie od wymagań pożarowych, do izolacji warto zastosować wełnę mineralną, która wykazuje się lepszą paroprzepuszczalnością niż styropian. Choć jest droższa, pozwoli na zminimalizowanie problemów z pojawieniem się wilgoci w przyszłości.

Inwestycja na przyszłość

O dodatkowych kosztach należy pamiętać wybierając ciemny kolor elewacji. Aby zniwelować nadmierne naprężenia na nagrzanej fasadzie, a tym samym uniknąć spękań, warto wybrać odpowiednie produkty oraz zadbać o wzmocnienie podłoża. Zawsze dobieraj rozwiązania systemowe, począwszy od izolacji, po siatki, tynki czy farby elewacyjne. Jeśli stosujesz się do zaleceń producenta, masz pewność uznania gwarancji, a ponadto unikniesz zbytecznych kosztów naprawy i nie narazisz budynku na nieprawidłową eksploatację.

Zadbaj o optymalną izolacyjność cieplną przegród zewnętrznych. Pozwoli ona na zminimalizowanie późniejszych kosztów związanych z ogrzewaniem i podgrzewaniem ciepłej wody. Przeprowadź symulacje oceny grubości izolacji w kontekście wymaganych współczynników przenikania ciepła oraz oszczędności finansowych, w których osiągają swoje maksimum.

Ukryte koszty można ograniczyć także poprzez wyeliminowanie mostków punktowych. Wszelkie miejsca standardowego montażu przerywające izolację mogą wiązać się z ryzykiem podciekania, korozji i strat ciepła. Stosuj tzw. ciepłe łączniki, umożliwiające bezawaryjny montaż takich elementów na elewacji jak balustrada czy portfenetr.

Garść porad

Zwróć uwagę na wybór rodzaju tynku, który ma znaczący wpływ na odpowiednie „starzenie się” elewacji oraz na jej koszt. Fasady szczególnie narażone na występowanie negatywnych czynników, takich jak pył, brud, sadza, zanieczyszczenia przemysłowe i drogowe, deszcz i wiatr, warto zabezpieczyć przy pomocy systemu Double Dry od Ceresit. Technologia Double Dry chroni przed wchłanianiem wody i sprawia, że mury szybciej wysychają, dzięki paroprzepuszczalności. Zadbaj także o profesjonalną hydroizolację fundamentów. Stosuj powłoki wodoszczelne, dostosowane do rodzaju podłoża, np. do konstrukcji betonowych i podłoży nieodkształcalnych – CR 65, do podłoży nieodkształcalnych, zamykające dostęp do wody w głąb betonu – CR 90, a do podłoży odkształcalnych – CR 166.

W przypadku elewacji wystawionych na ekspozycję słoneczną, pamiętaj o ochronie przed szkodliwym promieniowaniem. Zastosuj odpowiednie tynki odporne na promienie UV, np. CT 76, CT 76 UV Protect. Unikniesz tym samym blaknięcia koloru, kruszenia, pękania, odspajania czy rozwarstwiania tynku. Ochronisz także elewację przed atakami grzybów i pleśni, co zniweluje ewentualne ukryte koszty w przyszłości.

Jak ograniczyć ukryte koszty?

Różnicuj materiały izolacyjne, np. stosuj materiał niepalny (np. wełnę mineralną) w strefach, gdzie jest konieczny. Miejsca o niższych wymaganiach pożarowych możesz izolować przy pomocy styropianu, który jest bardziej ekonomiczny. Zamów projekt elewacji, a następnie bazując na nim zleć kosztorys kilku niezależnym oferentom. Dzięki temu unikniesz pozycji kosztowych, których możesz

nie przewidzieć. Możesz zaoszczędzić także na zamianie materiałów elewacyjnych, takich jak drewno, kamień czy beton, na tynki ozdobne imitujące naturalne surowce. Doskonale sprawdzą się do tego produkty z palety Visage od Ceresit.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
1/1

Tak to robimy!

Nasza marka jest jedną najlepiej znanych i najwyżej ocenianych marek chemii budowlanej. Prowadzimy biznes w duchu odpowiedzialności społecznej i zrównoważonego rozwoju. Dbamy o harmonię i balans między tym, co środowisko daje naszym produktom, a tym, co oddajemy, zarówno środowisku, jak i społecznościom lokalnym.

Czytaj więcej

Zielona strona architektury

Kolory to nasza pasja, a natura jest naszą inspiracją. Dlatego jednego możemy być pewni. Zieleń nigdy nie wyjdzie z mody. Trend zrównoważonego rozwoju w ekspresowym tempie zawładnął światem i nie wygląda na to, żeby miał zwolnić! Rozwiązania proekologiczne można zauważyć w wielu dziedzinach, także budowlano-architektonicznej.

Czytaj więcej

Wszystkie odcienie bieli

Biały kolor fasady to najczęstszy wybór w nowoczesnym budownictwie. Nic w tym dziwnego – jest kolorem neutralnym, symbolizuje idealną równowagę między przeciwieństwami, a do tego wprowadza w przestrzeni poczucie porządku i harmonii.

Czytaj więcej

Jak przedłużyć trwałość elewacji?

Jeżeli pada deszcz, bierzesz ze sobą parasol. Jeśli świeci słońce, zakładasz okulary przeciwsłoneczne albo kapelusz. Promienie UV, wilgoć, temperatura mają wpływ także na fasadę Twojego domu! Co zrobić, aby była wytrzymała na lata? Mamy kilka pomysłów…

Czytaj więcej