MINIMALIZM INSPIRACJE PROJEKTOWE TRENDY | 2022-06-20 06:55:07

Mniej znaczy więcej – minimalizm w architekturze

Przepych i bogactwo ozdób nie zawsze pasuje do wnętrza. Za to minimalizm w architekturze jest ponadczasowy i zawsze modny. Warto samemu się przekonać, że czasami po prostu mniej znaczy więcej.

W stylu minimalistycznym mocno akcentowana jest rola światła w podkreśleniu bryły budynku. Właśnie dlatego podstawowym kolorem jest tu biel, która, w porównaniu z innymi barwami, odbija najwięcej promieni słonecznych. Ponadto kojarzy się z czystością i duchowością, dlatego idealnie wpisuje się w minimalizm w architekturze.

Biel, światło i oszczędność

Minimalizm w architekturze charakteryzuje dążenie do osiągnięcia harmonii poprzez oszczędność formy i proste bryły pozbawione zbędnych ozdobników. Do budowy wykorzystuje się naturalne materiały, często spotykane są także duże przeszklone powierzchnie. Projektanci stawiają na symetrię – proste linie i podstawowe geometryczne kształty: koło, prostokąt, kwadrat – lub celowy, przemyślany zabieg asymetrii. Dużą wagę przykładają także do funkcjonalności. Bryła jest często odzwierciedleniem funkcji budynku, która traktowana jest pierwszorzędnie.

Zabudowa powinna być podkreślona grą świateł, a nie za pomocą innych kolorów lub faktur. Jeśli pojawiają się dodatkowe barwy, to najczęściej są to szarości i czerń. Można je zauważyć w takich elementach architektonicznych jak: stolarka okienna i drzwiowa, dach itp. Zdarzają się budynki w całości lub w większości szare lub czarne, ale jest to raczej rzadkość.

Recepta na minimalizm w architekturze

Co zrobić, aby uzyskać efekt minimalizmu w zabudowie? Przede wszystkim maksymalnie uprościć bryłę i formę budynku, dbając przy tym o zachowanie symetrii, prostych linii i kształtów. Architekci w minimalistycznych projektach proponują monochromatyczną (białą lub szarą, czarną) elewację wykonaną z maksymalnie trzech rodzajów materiałów (np. tynku, stali i drewna). Najważniejszy element stanowi gra światła, więc istotne będą odpowiednie doświetlenie budynku, duże przeszklenia i rezygnacja z wszelkich zbędnych dekoracji.

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ
1/1

Tak to robimy!

Nasza marka jest jedną najlepiej znanych i najwyżej ocenianych marek chemii budowlanej. Prowadzimy biznes w duchu odpowiedzialności społecznej i zrównoważonego rozwoju. Dbamy o harmonię i balans między tym, co środowisko daje naszym produktom, a tym, co oddajemy, zarówno środowisku, jak i społecznościom lokalnym.

Czytaj więcej

Zielona strona architektury

Kolory to nasza pasja, a natura jest naszą inspiracją. Dlatego jednego możemy być pewni. Zieleń nigdy nie wyjdzie z mody. Trend zrównoważonego rozwoju w ekspresowym tempie zawładnął światem i nie wygląda na to, żeby miał zwolnić! Rozwiązania proekologiczne można zauważyć w wielu dziedzinach, także budowlano-architektonicznej.

Czytaj więcej

Harmonia i Równowaga - kolor roku 2022

W życiu coraz częściej dążymy do harmonii i równowagi. Dotyczy to zarówno naszych wartości, rodziny, pracy, żywienia, ale także architektury i urządzania wnętrz. Do tego właśnie nawiązuje kolor roku 2022 – ZANZIBAR 6 – wywodzący się z palety Harmonious & Balanced.

Czytaj więcej

JAK SPRAWIĆ, BY TWÓJ DOM BYŁ EKO

W dzisiejszym, szybko zmieniającym się świecie warto czasami zwolnić i zastanowić się, jaki wpływ na planetę mają nasze codzienne wybory. Aby łatwiej Ci było uczynić swój dom bardziej ekologicznym, przygotowaliśmy dla Ciebie garść porad – bo o środowisko można dbać bez wychodzenia z domu!

Czytaj więcej