JAK SPRAWIĆ, BY TWÓJ DOM BYŁ EKO

W dzisiejszym, szybko zmieniającym się świecie warto czasami zwolnić i zastanowić się, jaki wpływ na planetę mają nasze codzienne wybory. Aby łatwiej Ci było uczynić swój dom bardziej ekologicznym, przygotowaliśmy dla Ciebie garść porad – bo o środowisko można dbać bez wychodzenia z domu!

NIE BĄDŹ ZIELONY

Rozkładająca się na wysypiskach materia organiczna wytwarza metan. Ten szkodliwy gaz cieplarniany jest osiemdziesiąt razy bardziej szkodliwy dla klimatu niż dwutlenek węgla.

Aby nie przyczyniać się do globalnego ocieplenia, zorganizuj własny kompostownik. Wszystko, czego potrzebujesz, to odrobina wolnej przestrzeni w domu. Samodzielna przemiana bioodpadów to świetny sposób nie tylko na pełne wykorzystanie resztek jedzenia czy skrawków tektury, ale i na produkcję wysokojakościowego nawozu do roślin. Zostało Ci kilka pomidorów po wczorajszym obiedzie i nie wiesz, co z nimi zrobić? Od tego masz kompostownik!

Nie tylko dbając o rośliny ochronisz lokalną przyrodę. Zainwestowanie w karmniki dla ptaków lub specjalne domki dla owadów to zawsze dobry pomysł. Jednak zanim dokonasz zakupu, upewnij się, że wybierasz właściwy produkt – niskiej jakości domki mogą przynieść zwierzętom więcej szkody niż pożytku.

ROZJAŚNIJ SIĘ

Zastępując tradycyjne oświetlenie lampami energooszczędnymi lub LED, unikniesz niepotrzebnego zużycia energii elektrycznej. Zamiast inwestować w nieefektywne metody ogrzewania, przejdź na odnawialne źródła energii: pompy ciepła i rozwiązania fotowoltaiczne.

Jednak wymiana pieca nie zawsze przyniesie oczekiwane rezultaty. Według badań nieefektywna termoizolacja ścian powoduje jedną trzecią emisji dwutlenku węgla. Dlatego warto zainwestować w wysokiej jakości rozwiązanie izolacyjne (jak na przykład system Ceresit ETICS), których instalacja zminimalizuje utratę ciepła oraz emisję dwutlenku węgla.

CHŁODNE JEST W MODZIE

W gorące letnie dni koszt klimatyzacji może zaokrąglić się do całkiem sporej sumy. Oprócz inwestowania w odpowiednie systemy cieplne i okna o wysokich parametrach izolacyjnych, pokryj swój dach białą membraną, która odbija promienie słońca. Innym dobrym sposobem na utrzymanie przeciągu w domu jest pomalowanie fasady na jasny odcień. W naszej kolekcji farb i tynków Colours of Nature znajdziesz mnóstwo takich kolorów. Miłośnicy zimnych odcieni pokochają White Mist i White Ice, natomiast fani cieplejszych tonów odnajdą się w White Desert czy White Snow. A jeśli nie jesteś entuzjastą bieli, zawsze możesz sięgnąć po jasny błękit Pacific 1 lub delikatną brzoskwinię Phuket 1.

POSTAW NA RECYKLING

Porządnie przeprowadzona segregacja odpadów ułatwia pomyślny recykling oraz zmniejsza ilość śmieci trafiających na składowiska. Dlatego zawsze oddzielaj od siebie suche i mokre resztki zgodnie z przepisami, które obowiązują w Twoim kraju.

DOKONUJ ŚWIADOMYCH WYBORÓW

Wybieraj produkty marek, które aktywnie walczą o lepszą przyszłość poprzez zmniejszenie ilości odpadów produkcyjnych lub ponowne wykorzystanie materiałów pochodzących z recyklingu. Staraj się wybierać towary z odpowiednim certyfikatem – FSC, EC1 Plus czy Energy Star – aby być pewnym, że nie są szkodliwe dla Twojego zdrowia. Doskonałym przykładem bezpiecznego produktu jest niskoemisyjna zaprawa klejąca CM 17 z oznaczeniem EMICODE. Pamiętaj - twoje dobre samopoczucie jest zawsze na pierwszym miejscu.

Wprowadzanie zmian w swoim domu to jeden z wielu sposobów dbania o naszą planetę. Dowiedz się więcej o zrównoważonym rozwoju z Ceresit.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
1/1

Mniej znaczy więcej – minimalizm w architekturze

Przepych i bogactwo ozdób nie zawsze pasuje do wnętrza. Za to minimalizm w architekturze jest ponadczasowy i zawsze modny. Warto samemu się przekonać, że czasami po prostu mniej znaczy więcej.

Czytaj więcej

Zielona strona architektury

Kolory to nasza pasja, a natura jest naszą inspiracją. Dlatego jednego możemy być pewni. Zieleń nigdy nie wyjdzie z mody. Trend zrównoważonego rozwoju w ekspresowym tempie zawładnął światem i nie wygląda na to, żeby miał zwolnić! Rozwiązania proekologiczne można zauważyć w wielu dziedzinach, także budowlano-architektonicznej.

Czytaj więcej

Wszystkie odcienie bieli

Biały kolor fasady to najczęstszy wybór w nowoczesnym budownictwie. Nic w tym dziwnego – jest kolorem neutralnym, symbolizuje idealną równowagę między przeciwieństwami, a do tego wprowadza w przestrzeni poczucie porządku i harmonii.

Czytaj więcej

Moc naturalnych połączeń

Sięganie po naturalne materiały i inspirowanie się przyrodą to obecnie jedne z najsilniejszych trendów i nie zanosi się na to, aby miały osłabnąć w najbliższym czasie. Właśnie dlatego warto rozważyć zastosowanie na elewacji surowców pochodzenia naturalnego lub je imitujących.

Czytaj więcej